Polityka plików cookies Kontakt Strona główna
Spływy kajakowe Suwalszczyzna
 • Wypożyczalnia kajaków
 • Transport osób
 • Pole namiotowe
Spływ kajakowy Czarną Hańczą

Aktualności

Strona 1 z 2  > >>

PRZEWÓZ OSÓB AUTOBUSEM, wyjazdy do Wilna, wycieczki

Jestem licencjonowanym przewoźnikiem, posiadam licencję na wykonywanie krajowego i wspólnotowego, międzynarodowego, autobusowego przewozu osób. Świadczę usługi dla klubów sportowych, firm, osób prywatnych, szkół, stowarzyszeń oraz innych organizacji. Rzetelnie wypełniamy powierzone nam zadania, co owocuje trwałą współpracą i zaufaniem, którym obdarzają nas klienci.

05.05.2021
Więcej...

NOWE KAJAKI SPRINTER II

NOWE KAJAKI SPRINTER II

W naszej wypożyczalni są dostępne nowe kajaki Sprinter II.

Wygoda, bezpieczeństwo i dobra pływalność to główne zalety tego kajaka.

Kajak wyposażony jest w wygodne, składane fotele z miejscem na napój, które poprawiają komfort siedzenia w kajaku. Oparcie dla dziecka jest w standardzie. Oparcie można ustawić w trzech położeniach albo całkowicie zdemontować. Dla wygody kajakarzy kajak ma zamontowane podnóżki. Stopy maja na nich o wiele lepsze położenie.

22.01.2020
Więcej...

Spływy kajakowe Czarna Hańcza

Trasa spływu: Wigry-Miklaszówka (Rygol) (łącznie około 56 km)
Czas spływu: do 17 godzin

Etapy spływów kajakowych:

Etap spływu I II III
Trasa spływu
Wigry - Wysoki Most Wysoki Most - Frącki Frącki - Mikaszówka (Rygol)
Odległość 18 km 18 km 20 km
Czas spływu 5-6 godzin 3-4 godziny 6-7 godzin
Cena za osobę 50 zł - min. 4 osoby 50 zł - min. 4 osoby 80 zł - min. 4 osoby

Kajak Vista - dopłata 5 zł za osobę

Termin spływów: od kwietnia do października


I etap spływu kajakowego Czarną Hańczą

Z jeziora Wigry wypływamy pod drewnianym mostkiem i wpływamy na jezioro Postaw, po kilkuset metrach wpływamy w rzekę Czarna Hańcza po lewej stronie zabudowania wsi Burdeniszki dalej przepływamy pod mostem w Czerwonym Folwarku, po prawej Mikołajewo, aż do miejscowości Maćkowa Ruda. Po drodze naszego spływu kajakowego Czarną Hańczą napotykamy liczne pola namiotowe. Na tym odcinku Czarna Hańcza odkrywa przed nami wysokie szuwary, podmokłe brzegi oraz bogatą roślinność przybrzeżną, a sam nurt rzeki jest raczej leniwy.

Za Maćkową Rudą Czarna Hańcza przyśpiesza, po drodze mijamy pola namiotowe. Po około 2,5 km szlaku dopływamy do wsi Buda Ruska. Następnie czeka przed nami odcinek Czarnej Hańczy prowadzący do Wysokiego Mostu, gdzie również znajdują się pola namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne, sauny.  Po około 150 m. za mostem drogowym (droga Maćkowa Ruda-Pogorzelec ) na malowniczym zakolu po prawej stronie jest nasz pomost i nasza wypożyczalnia, tu kończymy I etap.

Przed nami etap II spływu kajakowego

Rozpoczynam go bez pośrednio z naszego pomostu, w naszej bazie w Wysokim Moście. Za Wysokim Mostem nasza Czarna Hańcza wpływa już do Puszczy Augustowskiej. Dalej płyniemy naszym kajakiem przez las do miejscowości Ciemny Las, gdzie kończy się Wigierski Park Narodowy. Gdy dopływamy do Studzianego Lasu, rzeka rozlewa się, ale nurt jest nadal bystry, z tego względu lepiej trzymać się prawego brzegu. Po lewej stronie mijamy drewniane zabudowania wsi, a po chwili po prawej stronie zabudowania wsi Sarnetki. Takim sposobem wśród lasu, malowniczych pól i łąk dopływamy do Gulbina.

Dalej płyniemy pod torami nieczynnej wąskotorowej kolejki i mostem łączącym Sarnetki z Frąckami, po czym pokonujemy odcinek z licznymi zabudowaniami i łąkami, aż do Głębokiego Brodu. Do dyspozycji turystów na trasie spływu pozostają tu: pola biwakowe, kwatery agroturystyczne, sklep. Przepływamy pod mostem i po kilkuset metrach dalszego pokonywania Czarnej Hańczy jesteśmy we Frąckach, dopływamy do Stanicy Wodnej PTTK „Frącki”. Znajduję się tu bar, stołówka, pole namiotowe, domki, a we wsi dobrze zaopatrzony sklep.

Czas na etap III spływu

Krętym korytem rzeki Czarna Hańcza płyniemy przez kilka kilometrów, mijając osady leśne: Okółek i Hańcza, potem dopływamy do Dworczyska. Tu rozpoczyna się jeden z ciekawszych odcinków Czarnej Hańczy - z wysokim skarpami, porośniętymi wiekowymi sosnami, świerkami oraz dębami. Wciąż płynąc krętym korytem rzeki wśród lasu, miniemy po drodze leśniczówkę Łośki, docierając do Jałowego Rogu. Tu może nas ugościć położona na wysokim brzegu Stanica Wodna PTTK „Jałowy Róg”. Do dyspozycji uczestników spływów kajakowych są domki, pole namiotowe, bar oraz sauna.

Po około 2 km dalszej podróży, dopływamy naszym kajakiem do Rygoli, gdzie również czekają sklepy, bary, pola namiotowe, kwatery agroturystyczne. Tu możemy z kończyć  III etap spływu jednodniowego Frącki -Rygol
Mijając most drogowy, znajdziemy się na „wodnym skrzyżowaniu” Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, po skręceniu w prawo dopływamy do śluzy Sosnówek ,a po około 30 min. do śluzy Mikaszówka. Tu na prawym brzegu za śluzą kończymy III etap spływu jednodniowego  Frącki-Mikaszówka.

Dwa warianty spływów kajakowych Czarną Hańczą:


Spływ kajakowy I: prowadzi Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim w kierunku Białorusi. Tu na turystów czekają dwie śluzy: Tartak i Kudrynki, przez które będziemy płynąć. Niestety śluza Tartak jest obecnie w remoncie i kajaki trzeba przenieść. Po około 4 km od Rygoli dopływamy do śluzy Tartak, tu kajaki trzeba przenieść. Po około 2,5 km podróży dopłyniemy do śluzy Kudrynki, gdzie czeka śluzowanie i po 400 metrach kończymy spływ kajakowy.


Spływ kajakowy II: prowadzi Kanałem Augustowskim w kierunku Augustowa. Tu czeka 7 śluz: Sosnówek, Mikaszówka, Perkuć, Paniewo (dwukomorowa), Gorczyca, Swoboda, Przewięź. Od Mikaszówki do Augustowa Kanał Augustowski łączy kilka jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Studzieniczne i Białe.

Czas śluzowania na poszczególnych śluzach to:

 • śluza Sosnówek: ok. 25 min., różnica poziomów 2,98 m,
 • śluza Mikaszówka: ok. 22 min, różnica poziomów 2,44 m,
 • śluza Perkuć: ok. 14 min, różnica poziomów 2,91 m,
 • śluza Paniewo: ok. 30 min, różnica poziomów 6,29 m, dwukomorowa,
 • śluza Gorczyca: ok. 18 min, różnica poziomów 2,81 m,
 • śluza Swoboda: ok. 18 min, różnica poziomów 1,70 m,
 • śluza Przewięź: ok. 13 min, różnica poziomów 86 cm.

Odcinek ten liczy ok. 33,5 km. Zwyczajowo na przepłynięcie Kanału kajakami potrzeba dwóch dni, ale spływ kajakowy można zakończyć wcześniej, na wybranym odcinku Kanału Augustowskiego.

Ważne informacje - podsumowanie


Szlak spływu kajakowego Czarna Hańcza jest łatwy, nie stwarza kajakarzom większych problemów. Polecamy go każdemu, bez względu na stopień jego zaawansowania w pływaniu kajakami, również początkującym i  dzieciom.

Wzdłuż Czarnej Hańczy do dyspozycji turystów pozostaje dużo pól biwakowych, namiotowych, stanic oraz gospodarstw agroturystycznych, w których można się zatrzymać nawet na dłużej.


Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art.12 (Dz.U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.)Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 maja 2005 r. (Dz. U. z dnia 24 maja 2005 r).

Karta wstępu jednodniowa ulgowa/pełnopłatna--- 3/6zł .Karty wstępu można , w cenie  WPN kupić u nas.

Atrakcje na trasie spływu

Jedną z niewątpliwych atrakcji spływu jest możliwość zakupienia specjałów kuchni regionalnej wprost z kajaka. Miejscowe gospodynie chętnie serwują racuchy, pączki, pyszne gorące jagodzianki oraz inne smakołyki wśród których królują kartacze. Inną ciekawą atrakcją spływu Czarną Hańczą jest 7 śluzowań odsługiwanych ręcznie.

Aktualne opłaty za jedno śluzowanie, kajaka lub łodzi wiosłowej, za każdy obiekt pływający Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dn. 27 listopada 2012 r. wynoszą:

 • w godzinach od 7.00 do 16.00 – 3,90 zł,
 • w godzinach od 16.00 do 7.00 – 7,80 zł.

Na odcinku za jeziorem Wigry, Czarna Hańcza jest uznawana za jeden z najsłynniejszych polskich nizinnych szlaków, który można pokonać kajakiem. Najpierw bardzo powoli płynie wśród rozlewisk i podmokłych łąk, by za Wysokim Mostem lekko przyspieszyć swój bieg w dolinie wcinającej się bardzo malowniczo w Puszczę Augustowską.

Na tym odcinku rzeka silnie meandruje, następnie, na wysokości wsi Rygol, włącza się w system Kanału Augustowskiego i kierując do granicy z Białorusią, by potem dopłynąć do Niemna.


PIK i Czarna Hańcza zapraszają na kajaki
Informacja tel. 609-872-930

Copyright © 2010 Eko-T